שקים אנלים

 
 

 שקים אנליים (בלוטות אנליות)

 

אין מידע זה מהווה תחליף לטיפול וטרינרי            

 

כאשר כלבך גורר את ישבנו על גבי הרצפה ומגרד באחוריו אין הוא סובל מתולעים בהכרח,  כלבים עושים זאת כשהשקים האנליים מטרידים אותם.

השקים האנליים הנם חלק מאנטומיה תקינה בגופם של כלבים, ומצויים בכל סוגי הכלבים.

 

אנטומיה של שקים אנליים

השקים האנליים הם בלוטות ריח הממוקמות משני צדי פי הטבעת , בלוטות אלו מפרישות הפרשה שומנית ריחנית מאד, ממוקמים בין השריר הסוגר הפנימי והחיצוני של הרקטום. השקים מתרוקנים דרך שני פתחים הממוקמים משני צדי פי הטבעת. כאשר פי הטבעת נמתח בעת מעבר צואה שני שרירי הסוגר מכווצים את השקים ומביאים ליציאת תכולתם עם הצואה.

כאשר כלבים "מברכים" זה את זה בהרחה הדדית הרי הם מריחים את הפרשות הבלוטות האנליות.

גודל הבלוטות משתנה בהתבסס על גזע הכלב, מן הסתם לסאן ברנרד יהיו בלוטות גדולות יותר מפומרניין, ככלל גודלם של בלוטות בריאות ינוע בין גרגר אפונה לשעועית.

 

בעיות צצות כאשר השקים מתמלאים יתר על המידה ונחסמים. אם תכולת השקים אינה מרוקנת באופן קבוע במהלך מתן צואה התכולה הנוזלית תהפוך לסמיכה מאד ותחסום את פיתחם של השקים האנליים.

השקים המלאים והחסומים יגרמו לחוסר נוחות ואף יתכן שיזדהמו ויתפתח אבצס מקומי.

נוזל משק אנאלי נושא עמו ריח רע, אך נוזל משקים אנאליים מודלקים יהיה בלתי נסבל.

כדי להבטיח שהשקים האנליים מתרוקנים כהלכה יש לבדוק זאת אצל הוטרינר על בסיס קבוע. זוהי פרוצדורה פשוטה ולא כואבת אשר מן הראוי שתהיה כלולה בבדיקה מלאה של הכלב. במידה והבלוטות מלאות ניתן לרוקנם על נקל כל עוד תכולתם נוזלית. תהליך הריקון הופך קשה יותר כאשר התכולה בשקים סמיכה.

במידה ואינך יודע/ת באם כלבך זקוק לריקון בלוטות השגח/י על התנהגותו.

כלב עם בלוטות חסומות יגרד בפלג גופו האחורי, יביט תדיר אל עבר אחוריו, כל מספר צעדים יתיישב על אחוריו, ילקק  וינשוך את אזור פי הטבעת עם גבולות גזרה מאד רחבים – לעיתים יתפתחו דלקות עור שניוניות  באזור הזנב, גב תחתון ורגליים אחוריות.

בכלבים מאד שמנים קיימת נטייה לבעיית בלוטות יותר מאשר בכלבים בריאים. יתכן שדבר זה נובע מקפלי השומן בעור החוסמים את פתחי השקים ומונעים מהם להתנקז או בגלל שלכלב שמן קשה יותר ללקק את עצמו  בפי הטבעת ולעודד הפרשה.

כלב אשר מפתח באופן תכוף דלקות ואבצסים בשקים אנליים או סובל תכופות משקים חסומים נשקול  פתרון ניתוחי - הסרת הבלוטות בניתוח.

שקים ובלוטות אנליות אינם נושא הנדון בשיחות סלון, אך הנם חלק בלתי נפרד מכלבך וכבעלים אחראי מחובתך להבחין כאשר כלבך סובל מבעיה.

טיפול מקדם חשוב ימנע סיבוכים ויהפוך את כלבך לכלב שמח יותר.

 

 

 

 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר