מדוע החתול מגרגר

 
 

 

מדוע החתול מגרגר?

לכאורה, התשובה ברורה למדי. חתול מגרר הוא חתול מרוצה: זה ודאי ההסבר. אך אין זה נכון. תצפיות חוזרות ונשנות גלו שחתולים הסובלים כאבים חזקים, חתולים פצועים, חתולות בזמן המלטה ואפילו חתולים גוססים מגרגרים לעתים קרובות גרגור ארוך וממושך.

נכון, כמובן, שגם חתולים מרוצים מגרגרים , אולם שביעות רצון אינה המצב היחיד המעורר גרגור הסבר מדיוק יותר המתאים לכל המקרים,הוא שהגרגור מבטא מצב רוח חברותי וידידותי,ויכול לשמש ,למשל, כאות מחתול פצוע לוטרינר , המבטא צורך בידידות,או כאות לבעלים, המביע תודה על הענקת ידידות.

חתולים מגרגרים לראשונה כשהם בני שבוע ,ומשתמשים הגרגור בעיקר שהם יונקים מן האם. הגרגור משמש כאות לאם שהכל כשורה , ושאספקת החלב מגיעה ליעדה. היא יכולה לשכב בשקט ולהאזין לגרגורים אסירי התודה, ולדעת בלי להסתכל שדבר לא השתבש. האם מצדה מגרגרת לגוריה שהם ניזונים, ומודיעה להם שגם היא נמצאת במצב רוח רגוע ומוכנה למלא את צורכים.השימוש בגרגור אצל חתולים בוגרים (ובין חתולים בוגרים ובני אדם) הוא כמעט בודאות משני ,ושאוב מקשר ראשוני זה של יחסי הורים –וצאצאים.

הבדל חשוב בין חתולים גדולים כמו אריות וטיגרסים,הוא שהאחרונים אינם מסוגלים לגרגר כהלכה. הטיגריס יברך אדם ב"גרגור חד סיטרי" –ידידותי-מן המהום גרוני רוטט- אך הוא אינו יכול להפיק את הגרגור הדו סיטרי של חתול בית,שקולו המחרחר לא רק עם נשיפת אוויר (כמו אצל טיגריס) אלא גם עם כל שאיפה. מקצב השאיפה/ נשיפה של הגרגור החתולי יכול להתבצע גם שהפה סגור בחוזקה (או מלא בפטמה),ובתנאים מתאימים הוא יכול להימשך שעות רבות ללא הפסקה .

מבחינה זו יש לחתולים הקטנים יתרון על קרוביהם הענקים,אולם לחתולים הגדולים תכונה אחרת המפצה על כך- הם יכולים לשאוג,וזהו דבר שחתולים קטנים אינם יכולים לעשות.

 

 

ממשנתו של דסמונד מוריס                                                      

"על חתולים ואנשים"

 

 

 

 

 

         

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר