החיסונים לכלבים וחתולים

 
 

 

 

 

החיסונים לכלבים וחתולים

 

החיסונים נועדו להגן על הכלב והחתול ממחלות מדבקות נפוצות, המסכנות את בריאותם וחייהם. החיסונים גורמים לגוף החיה לייצר נוגדנים, שיגנו עלייה מהמחלות. כלבים וחתולים חשופים יום יום לסכנת הידבקות במחלות קשות שונות, העוברות ביניהם באמצעות מגע ישיר (הרחה, ליקוק, מריבה וכדו'), או מגע עקיף עם חפצים ומקומות שונים, שהזדהמו בגורמי המחלה (למשל, סוליות נעליים שדרכו במקום שהייתה בו קודם לכן חיה חולה, אפשר להביא את המחלה המידבקת הביתה).

 

 

חיסונים לכלבים

 

חיסון משושה

כולל הגנה מפני 6 מחלות נפוצות לכלבים ואותו נותנים בפעם הראשונה כשהגור בן 7 שבועות. החיסון ניתן 3-4 פעמים בהפרשים של 4 שבועות ביניהם.

במהלך פרק זמן זה יש להימנע ממפגש של הגור  עם הפרשות של כלבים אחרים, דהיינו אי יציאה מהבית לטיולים עד תום ביצוע חיסוני המשושה. ניתן להפגיש את הגור עם כלבים אחרים שידוע בוודאות שהם מחוסנים ומטופלים כראוי ושלא סבלו ממחלת הכלבלבת בעבר.

בהמשך חיו של הגור הוא יקבל חיסון משושה אחת לשנה.

 

פרוו-וירוס-    PARVO                                                                                     

מחלה נגיפית קשה הפוגעת בעיקר בגורים וכלבים צעירים, אך גם בבוגרים. גורמת לתופעות של שלשול דמי, הקאות, חום, דיכאון והתייבשות וסכנת מוות תוך כמה ימים.

 

 כלבלבת-       DISTEMPER

 מחלה הגורמת לכלבים צעירים ובוגרים לתופעות קשות של הצטננות, דלקת בדרכי הנשימה              

 ובראות, דלקת עיניים, הקאות, שלשול, חום גבוה, עוויתות שרירים ופגיעה במערכת  העצבים. מחלה חשוכת מרפא זו עשויה לגרום למוות בייסורים לכלב שאינו מחוסן.

 

דלקת כבד נגיפית

מחלה קטלנית הפוגעת בכבד וגורמת לצהבת ולתופעות של חום גבוה, חוסר תאבון, ובצקת של הקרנית (הגורמת להיווצרות "עיניים כחולות")

 

עכברת - LEPTOSPIROSIS

מחלה קטלנית הגורמת פגיעה קשה בכליות ובכבד עם סימני צהבת. המחלה מדבקת גם לבני אדם (זואונוטית). החיסון כולל 2 זני חיידקים להגנה מירבית כנגד המחלה.

.

פאראינפלואנזה

מחלה נגיפית הפוגעת בדרכי הנשימה וגורמת לשיעולים ונזלת.

 

שעלת כלביות (Kennel-cough)

מחלה נפוצה הגורמת דלקות בדרכי הנשימה ובראות. סימניה הם שעולים קשים, טורדניים והקאות ריר. חשוב לחסן בעיקר כלבים העומדים להיכנס לפנסיון וכלבים לפני תערוכה או אירוע אחר בו יימצאו בחברת כלבים רבים. ניתן למנוע את המחלה על ידי חיסון.

 

 

 

 

 

 

חיסונים לחתולים

 

חיסון מרובע

את חיסון המרובע מזריקים לחתול פעמיים בשנה הראשונה לחיו החל מגיל 7 שבועות, החל מהשנה השנייה מזריקים אחת לשנה לפי הוראות היצרן.

החיסון מכיל תרכיב משולב המגן על החתול נגד 4 מחלות חתולים נפוצות:

 

חתלתלת - PANLEUKOPENIA

מחלה נגיפית קטלנית נפוצה, הגורמת לשלשול, הקאות מתמשכות, התייבשות מהירה, דיכאון  ויללות עזות הנובעות מכאב בזמן מגע. המחלה פוגעת במעי הדק, בכבד, בטחול ובמח העצמות וגורמת למוות זמן  קצר בלבד לאחר הופעת סימניה. המחלה ניתנת למניעה על ידי חיסון. הנגיף אינו מדבק לבני אדם.

 

קליצי וירוס

מחלה נגיפית הגורמת דלקת בדרכי הנשימה העליונות, מלווה בעיניים דומעות, נזלת והתעטשויות, נשימה כבדה ופצעים בחלל הפה ועל הלשון. הנגיף אינו מדבק לבני אדם.

 

רינוטרכאיטיס

מחלה נגיפית קשה הנגרמת ע"י וירוס הרפס הפוגעת בדרכי הנשימה העליונות וגורמת לדלקת מלווה בהפרשות בעיניים, באף ובקנה הנשימה. סימנים נוספים הם חום גבוה, אדישות, התעטשות בלתי פוסקת, דלקת ראות ולעיתים גם פצעים מוגלתיים על הלשון.

החיסון יעיל בהפחתת סימני המחלה ובהורדת הסיכון להדבקות.

הנגיף אינו מדבק לבני אדם.

 

כלמידיה

מחלה הנגרמת מחיידק, הפוגע בעיקר בגורים צעירים, גורמת לדלקות עיניים ולעיתים לדלקת בדרכי הנשימה. מופיעה יותר אצל גורים היוצאים מהבית, או חסרי בית. תרכיב נגד כלמידיה מופיע רק בחיסון המרובע. החיידק מסוגל להדביק בני אדם וחיות מחמד אחרות ( כלבים, ציפורים ועוד)

 

 

                                                                                                           

 

 

                                                                                                                                               

 

 

                                  

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר