ארנבות

 
 

 

ארנבות-מידע כללי                                

 

תזונה 

מעדיפים חלקי פירות רכים ועסיסיים כחלק עיקרי בדיאטה וצורכים כמויות קטנות של סיבים לעודד תנועתיות מעיים, לועסים היטב את מזונם - 120 תנועות לסת בדקה ותנועת לשון מתואמת, מסתגלים לרמת סיבים גבוהה, זמן העיכול מהיר ולכן אין צורך במערכת עיכול ארוכה, זמני האכלה עיקריים הם בבוקר ומוקדם ובלילה.

קופרופאגיה (אכילת צואה), תופעה נורמלית, 3-8 שעות אחרי אכילה. אוהבים חומרים מתוקים ובוחרים דיאטות המכילות מולאסה או סוכרוז ע"פ דיאטות נטולות סוכר, ניתן לנצל זאת כדי לעודד ארנב אנורקסי לאכול, ואפשר לערבב תרופות בריבת פירות. לעיתים מאכילים במזון מסחרי לארנבות, כופתיות, נוחים ומאוזנים דיאטטית, אבל כשמאכילים ארנב בכופתיות ללא הגבלה, הופכים שמנים ומפתחים צואה רכה.

ארנב, במשקל 3-2 ק"ג מואכל 120-100 גר' כופתיות ליום. הגבלה דיאטטית תגרום לעיתים, לתלישת פרווה והשחתת שטיחים רהיטים נעליים וכבלי חשמל. שעמום והתנהגות הרסנית ימנעו ע"י תוספת דיאטטית של עשב טרי, שחת (שיבולת שועל), אספסת יבשה או לחה  ומגוון ירקות כמו כן צעצועי לעיסה כגון גזר עץ קטן של עצי פרי, או צעצועי פלסטיק עמידים של חיות.

לעומת חיות אחרות, לארנבים יש תצרוכת מים גבוהה, תצרוכת ממוצעת לארנב היא 50-150 מ"לק"ג. ארנב ששוקל 2ק"ג צורך מים בכמות של צריכת כלב השוקל 10 ק"ג...

כשמונעים מזון מארנבים הם מפתחים פולידיפסיה (שתית יתר). אחרי מניעת מים משך שלושה ימים תגדל תצרוכת מים פי 5, לעומת זאת אם נמנע מים תצרוכת המזון תרד.

לא נחליף סוג מזון באופן רדיקלי אלא תמיד הדרגתי תוך שילוב ושינוי יחסים הדרגתי.

מים זמינים תמיד, בשימוש בבקבוקים עם פיית שתייה יש לנקות מדי יום. בשימוש בקערות מים נבחר בכבדות ועשויות קרמיקה, בכדי שלא יהפכו וכן נקפיד על דופן גבוהה, מכיוון שאוהבים להכניס כפות רגלים למים במהלך השתייה, אם הדופן נמוכה תגרם מחלת עור מהרטיבות הנקראת WET DEW LAP DISEASE זו נגרמת ע"י סוגי חיידק -הפסאודומונס.

יש לתת כמויות כופתיות מדודות למנוע השמנה ושלשול. מומלץ לתת 120-180 גר' כופתיות ליום למשקל גוף 3.6-4.5 ק"ג.

 במתבגרים והרות-ללא הגבלה, שיטת האכלה 5/5: חמישה ימים אחרי לידה (לא מיד בכדי שלא יהיה עודף יצור חלב ודלקת עטינים) מעלים כמות כופתיות  ב-150גר' וכך כל 5 ימים ב-150 נוספים עד שמשאירים בצלחת. נוריד בהתאם. בגיל 21 יום לחיי הארנבונים הנולדים יתחילו אלו "לשחק" עם הכופתיות,  בשלב זה האם מקבלת כ-750 ג' ליום.

 

תנאי גידול

 

ניתן לגדלם בסביבה פתוחה או סגורה. בעת פחד (מפני טורף?) מוצאים מקום מחבוא. עשית צרכים ממוקדת בכלוב באזור אחד, ניתן לאמנם להשתמש בארגז צרכים אם מיד עם קבלת הארנבת כחיה חדשה בבית נקפיד להכניסה כל כמה דקות לתוך ארגז הצרכים, עם זאת זכרים יבחרו לעיתים להפריש צואה ריחנית במיוחד לשם סימון טריטוריה.  אוהבים ללעוס ולכרסם חפצים בבית, היזהרו מכבלי חשמל וצמחים רעילים, כגון: DUMBCANE(DIEFFENBACHIA SEGUINAE ), או                 ORNAMENTAL  SHRUB OLEANDER(NERIUM OLEANDER).

 נחלק כלוב של ארנב לשני חלקים אחד ישמש לרביצה ושינה והאחר לפעילויות. תחתית פלסטיק ותקרת רשת תיל, טובים ונוחים לניקוי/מאווררים. ניתן לרפד בקש, לא לשים שני זכרים  באותו כלוב מחשש לקרבות!

חיות מחמד כמו חתולים עשויים להיות מסוכנים לארנבים, חזירוני ים מסתדרים היטב עם ארנבים אך יש להימנע מכך כיון שארנבים עשויים להיות נשאים של BORDETELLA BRONCHOSEPTICAללא ביטוי המחלה בהם אך המחלה תתפרץ בחזירוני ים.

גודל כלוב חיצוני נדרש הוא כזה שיאפשר לארנב לבצע לפחות שלושה ניתורים...(1.5-2מ').

על פי  מחקרים הוכח כי ניתן למקם מדפים ונקודות מוגבהות עד שני מטרים והם יטפסו לשם.

חפירת מנהרות - החופרים הבעייתיים הם הנקבות ההרות או במהלך  הריון מדומה, אלו יחפרו עמוק מאד, לכן נקיף את הכלוב ברצועת בטון עומק כ- 30סמ' או גדר תיל.

סובלים קור טוב יותר מחום, רעידות בקור נובעות מהעדר שומן חום.  בטווח קצר רעידות יעילות, רגישים מאד לטמפ' מעל 28.0 צלזיוס, לא מזיעים, פרט לבלוטות זיעה  בשפתיים, מלחיתים באופן לא יעיל וכשמפסיקים לרעוד זה סימן ששלב התיבשות מתקדם. לא שותים יותר כשעולה הטמפרטורה, וחום רק יוריד צריכת מים, זקוקים למחסה מוצל היטב, בעליה בטמפ' גוף לא יעלה קצב לב.

 ערכים פיסיולוגיים:

משקל גוף:  זכר בוגר 2-3 ק"ג, נקבה בוגרת 2-6 ק"ג, משקל בלידה 30-8 גר'

קליני:  טמפ' רקטלית 38.5-40.0 , קצב לב:180-250 , קצב נשימה 30-60

כמויות מזון ומים: צריכת מזון יומית(כופתיות) 50ג/ק"ג ,צואה נפרשת יומית 5-18גר/ק"ג

תצרוכת מים יומית 50-150 מ"ל/ק"ג,  הפרשת שתן יומית  10-35 מ"ל/ק"ג

בגרות מינית ורביה:בגרות מינית-זכר/נקבה 22-52 חוד' , תוחלת חיים(רביה)-זכר 60-72 חוד',         נקבה 24-36 חוד',  הריון  מדומה 16-17 יום, הריון 30-33 יום, גודל שגר 4-12 .

 עצמות שלד דקות במיוחד יש לנהוג במשנה זהירות, אין להרים ארנב מהאזניים, נלפות בעורף ונתמוך ברגליים אחוריות, יש להשתמש במגבת גדולה ועבה לכל בדיקה ע"ג שולחן, ללקיחת טמפ' רקטלית  ובדיקה ונטרלית  הפוך על גבו ו"ערסלו" כמו תינוק ביד אחת.

בעיות שגורות שנחפש: אזניים-סקביאס, שיניים-גדילת יתר של טוחנות, MALOCCLUSION, ושפשופים במפרקי רגל אחורית מרצפת הכלוב.

בהחזרת ארנב לכלוב תמיד הקפד להכניס תחילה את פלג גופו האחורי כשפניו מופנים אליך.

 

 

 

 

גרסה להדפסהגרסה להדפסה      שליחה לחברשליחה לחבר      
 
 

 

רמת השרון                                                                         רעננה

 

אוסישקין 96, טל' 03-5406398                                          הטייסים 1, טל'  09-7603562

בוקר      א'-ו'          10-13                                                        לפי תאום

אחה"צ   א' ג' ה'      16-19       

  
    
             דוא"ל:  vet@amirsegal.co.il                                                    דף הפייסבוק